Introligator

Introligator – co to za zawód

Z usług introligatora większość z nas korzystała przed obroną pracy dyplomowej, gdyż to właśnie introligator zajmuje się oprawą m.in. książek i dokumentów. Introligatorstwo to rzemiosło artystyczne z bogatą tradycją wymagające niezwykłej precyzji oraz poczucia estetyki. Metody introligatorskie, podobnie jak techniki druku ewoluowały i zostały dostosowane do współczesnej poligrafii. Przeczytaj, kim był dawniej introligator oraz czym zajmuje się dzisiaj i jak można zostać mistrzem oprawy drukarskiej.

Introligator – co robi rzemieślnik drukarski z bogatą tradycją

Introligator to zawód rzemieślniczy, którego mistrzowie i uczący się introligatorstwa czeladnicy zajmują się oprawą książek, albumów oraz różnego typu prac, dokumentów czy menu restauracji. Ponadto najbardziej doświadczeni introligatorzy zajmują się także naprawą zniszczonych woluminów i cennych historycznych pism.

Introligator – twórca dawnych ksiąg

Introligatorstwo to rzemiosło o długiej historii, bo ma ono swoje korzenie w czasach, gdy książki były rzadkością, a każda księga była cennym dziełem sztuki. Zadaniem ówczesnych nielicznych introligatorów było ręczne tworzenie i oprawianie książek.

Praca ich polegała na zszywaniu stron, przygotowaniu skóry na okładki, a następnie na ich zdobieniu i grawerowaniu. Rzemieślnicy zajmujący się oprawą musieli zatem mieć zdolności manualne oraz wiedzę na temat różnych typów papieru, skór i technik zdobienia.

Jak wygląda praca współczesnego introligatora

Obecnie wśród osób, które wykonują zawód introligatora, można wyróżnić trzy grupy: introligatorzy galanteryjni i poligraficzni oraz operatorzy maszyn introligatorskich.

Pracujący w dużych drukarniach introligatorzy poligraficzni łączą i oprawiają różnego typu publikacje poprzez umieszczenie specjalnego wkładu usztywniającego na grzbiecie książki. Operatorzy maszyn introligatorskich z kolei obsługują urządzenia mechanicznie wykonujące oprawy klejone i zszywane.

Natomiast renowacja zabytkowych ksiąg oraz wykonanie swego rodzaju dzieł sztuki, jakim są ręcznie robione okładki książek, menu i albumów, to praca mistrzów dawnego introligatorstwa galanteryjnego.

Na czym polega praca introligatora galanteryjnego?

Praca introligatora tradycyjną metodą zaczyna się od projektu obwoluty, wyboru materiału do oprawy oraz zaplanowania procesu szycia. Następnie rozpoczyna się mozolny proces szycia i składania stron, a po nim tworzenie oprawy. Końcowy etap tego artystycznego rzemiosła to grawer liter i ozdobienie okładki.

W warsztacie introligatora znajdują się różnego typu narzędzia i maszyny. Wśród nich są różnej wielkości noże oraz specjalistyczne kleje i nici. Ponadto współczesny introligator posiada także nowoczesne maszyny takie jak drukarki 3D.

Jak zostać introligatorem?

Do pracy introligatora potrzebna jest nie tylko wiedza o tym, jak należy składać i oprawiać książki, ale przede wszystkim przydają się zdolności manualne i plastyczne. Ponadto osoba chcąca zostać introligatorem powinna cechować się poczuciem estetyki, kreatywnością oraz precyzją i cierpliwością.

Obecnie, aby zdobyć w Polsce wykształcenie w zawodzie introligatora, można ukończyć szkołę branżową albo technikum na kierunku introligator lub innym związanym z poligrafią.

Zdając egzamin praktyczny i teoretyczny, mogą uzyskać tytuł czeladnika, a następnie szlifując wiedzę i umiejętności podejść do egzaminu na mistrza rzemieślniczego.

Ponadto mając predyspozycje do wykonywania tego zawodu, można też zdobyć potrzebną wiedzę i umiejętności na specjalistycznych kursach, czy też szkoleniach przeprowadzanych w firmie realizującej zlecenia introligatorskie.

Podsumowując, introligatorstwo, choć przeszło znaczącą transformację jest ciągle żywym rzemiosłem artystycznym. Pomimo współczesnej cyfryzacji, umiejętność tworzenia ręcznej oprawy pozostaje niezastąpiona i nadaje książkom, osobisty charakter, którego nie mają masowo drukowane okładki, czy e-booki.

Natomiast współcześni introligatorzy, będący artystami i pasjonatami tej sztuki, łączą tradycję z nowoczesną technologią i dbają o drogocenne skarby drukarskie oraz tworzą unikatowe dzieła.