Temperatura barwowa. Czym jest temperatura barwowa światła
Temperatura barwowa światła wpływa na to, jak postrzegamy i odczuwamy widziane źródło światła oraz elementy nim oświetlone. Od wyrażonej w Kelwinach (K) temperatury barwowej światła zależy to, czy barwa danego źródła światła ma charakter neutralny, ciepły lub zimny. Natomiast określona barwa światła ma inny wpływ na nasze zmysły i emocje. Przeczytaj, czym jest temperatura barwowa światła, jak wpływa na nasze samopoczucie i w jaki sposób jej właściwości są wykorzystywane w życiu codziennym.
Temperatura barwowa światła w teorii i praktyce
Temperatura barwowa światła to pojęcie wywodzące się z optyki i odnosi się do tego, jaka jest barwa światła emitowanego przez tzw. doskonale czarne ciało (hipotetyczne ciało fizyczne, które pochłania wszystkie fale elektromagnetyczne i emituje je w postaci promieniowania cieplnego), podgrzane do określonej temperatury wyrażonej w Kelwinach.
Międzynarodowa norma standardu związanego z oświetleniem PN-EN 12464-1 określa następujące przedziały temperatury barwowej światła:
- temperatura barwowa poniżej 3300 K – barwa ciepła (żółta),
- temperatura barwowa 3300 K – 5300 K – barwa neutralna (biała),
- temperatura barwowa powyżej 5300 K – barwa chłodna (niebieska).
Temperatura barwowa światła wpływa zarówno na nasze postrzeganie kolorów przedmiotów, jak i nastrój, zdolność koncentracji oraz rytm dobowy. Każdej barwie światła przypisuje się inne właściwości oraz wpływ na nasze samopoczucie i funkcjonowanie. W związku, z czym w poszczególnych miejscach celowo stosuje się oświetlenie o odpowiedniej temperaturze barwowej w zależności od ich przeznaczenia.
Ciepła barwa światła (temperatura barwowa poniżej 3300 K)
Ciepła barwa światła ma odcień żółty lub pomarańczowy, a jej temperatura barwowa jest niska i mieści się w przedziale 2000–3300K.
Ciepła barwa światła dobrze wpływa na nasz wzrok i samopoczucie, a jej zastosowanie wprowadza do przestrzeni nastrój ciepła, gościnności i relaksu. Dlatego taką barwę światła poleca się wybierać do pomieszczeń, w których ważne jest stworzenie przytulnej i zapraszającej atmosfery.
Relaksujący charakter ciepłej barwy światła powoduje, że jest ona często wybierana do oświetlenia domów, restauracji, hoteli oraz innych miejsc, w których przebywające osoby mają się czuć swobodnie i komfortowo.
Zimna barwa światła (temperatura barwowa 5300–6500 K)
Tak zwane zimne światło posiada wysoką temperaturę barwową i ma niebieskawy odcień. Charakteryzuje się dużą jasnością i ostrością, dzięki czemu poprawia ona widoczność.
Uznaje się, że zastosowanie zimnego światła wspiera naszą koncentrację i efektywność. Dlatego jest ono zwykle wykorzystywane w miejscach, w których wykonywana jest precyzyjna, manualna praca wymagająca skupienia i dobrej widoczności. Źródła światła o intensywnej, zimnej barwie często oświetlają hale produkcyjne, sale operacyjne, laboratoria, a także ulice i boiska.
Neutralna barwa światła (temperatura barwowa 3300–5300K)
Termin neutralna barwa światła odnosi się do światła o pośredniej temperaturze między ciepłą, a zimną barwą światła, czyli w zakresie 3300–5300K. Światło o takiej temperaturze nie ma wyraźnie żółtego lub niebieskiego odcienia, a jego kolor postrzegany jest jako biały.
Neutralna barwa światła nie męczy oczu i nie ma większego wpływu na nasze samopoczucie oraz najwierniej oddaje kolorystykę rzeczy nią oświetlonych.
Dzięki temu, że neutralna barwa światła nie narzuca ani ciepłego, ani też zimnego odcienia, jest uniwersalna, ma wiele zastosowań i pasuje do różnorodnych przestrzeni. Jest więc odpowiednia do miejsc, gdzie ważna jest funkcjonalność i wygoda, bez potrzeby wprowadzania określonego nastroju, czyli sal konferencyjnych, biur i sklepów.
Światło 4000 (K) – najbardziej uniwersalna barwa światła
Barwa światła 4000K określana jako światło „białe chłodne” lub „białe, neutralne” znajduje się w środku zakresu temperatury barwowej światła i jest uznawana za optymalną barwę światła.
Światło o tej temperaturze barwowej dzięki swojej neutralności posiada wiele atutów i można go stosować w każdym miejscu. Światło o temperaturze 4000K nie ma wpływu na nasze emocje i jest neutralne dla naszego samopoczucia. Nie powoduje więc, w przeciwieństwie do światła ciepłego uczucia senności ani też nadmiernej pobudliwości, którą możemy czuć przy świetle zimnym. Ponadto światło o barwie 4000K jest przyjemne dla oczu i nie wymaga nadmiernego wytężenia wzroku.
Światło o barwie 4000K ze względu na swoją neutralność i uniwersalność dobrze dopasowuje się do różnych aranżacji wnętrz. Z tego względu światło o barwie 4000K jest wszechstronnym i optymalnym wyborem, którego zastosowanie sprawdzi się w wielu miejscach. Oświetlenie o tej temperaturze barwowej dobrze nadaje się do wszystkich pomieszczeń w domu, ale także do biur, szkół, sklepów i innych budynków użyteczności publicznej.
Podsumowując, w obecnym świecie większość czasu spędzamy w miejscach oświetlonych sztucznym światłem. Natomiast rodzaj zastosowanego oświetlenia wpływa na wiele aspektów naszego życia, takich jak: odbieranie doznań wzrokowych, efektywność w pracy, atmosferę w restauracji, klimat w domu czy nasze samopoczucie.
Dlatego dla naszego komfortu istotne jest, aby wiedzieć jakie znaczenie ma temperatura barwowa światła i jaką barwę światła najlepiej wybrać do konkretnego pomieszczenia.
Natomiast jeżeli szukasz uniwersalnego oświetlenia, które sprawdzi się bez względu na potrzeby, przeznaczenie, czy wystrój wnętrza wybierz źródło światła o neutralnej barwie, czyli o temperaturze barwowej wynoszącej 4000K.