Paleta kolorów RAL

Paleta kolorów RAL – zastosowanie i znaczenie kolorów w przemyśle

Paleta barw RAL jest standardowym, międzynarodowym systemem klasyfikacji kolorów wykorzystywanym w wielu gałęziach przemysłu. Wzornik kolorów RAL Classic zawiera ponad 200 różnych barw, które w celu dokładnej identyfikacji koloru zostały odpowiednio ponumerowane i nazwane. Z naszego artykułu dowiesz się, do czego służy paleta barw RAL, jakie są jej rodzaje i jak wyglądają wzorniki palety RAL.

Co to jest paleta kolorów RAL?

Paleta kolorów RAL to międzynarodowy ustandaryzowany system zawierający klasyfikację i oznaczenie barw. System kolorów RAL został stworzony w 1927 roku przez Reichsausschuß für Lieferbedingungen und Gütesicherung.

Reichsausschuss für Lieferbedingungen, to niemiecka instytucja, która została utworzona w latach dwudziestych ubiegłego wieku, a od 1980 nosi nazwę Niemieckiego Instytutu Jakości i Oznaczeń (RAL Deutsches Institut für Gütesicherung und Kennzeichnung e. V.) Do dzisiaj jednym z głównych zadań tego instytutu pozostała systematyzacja palety i opisu barw.

W systemie klasyfikacji barw RAL początkowo znajdowało się 30 kolorów, z czasem jednak paleta ta znacznie się powiększyła i obecnie dostępnych jest kilka rodzajów wzorników kolorów RAL, a w jego wersji podstawowej — RAL CLASSIC zapisanych jest już ponad 200 pozycji.

Ciekawostką związaną ze wzornikiem kolorów RAL jest fakt, że za jego produkcję oraz jakość odwzorowania zebranych w nim barw przez 75 lat odpowiedzialna była tylko jedna firma, Muster-Schmidt założona w Berlinie w 1905 roku.

Zastosowanie palety kolorów RAL w poligrafii i innych dziedzinach przemysłu

Paleta kolorów RAL umożliwia standaryzację i spójność kolorów towarów produkowanych i sprzedawanych na całym świecie. Dlatego już od prawie stu lat jest ważnym narzędziem pracy projektantów, producentów oraz handlowców działających w wielu dziedzinach przemysłu takich jak budownictwo i motoryzacja, a w ostatnich latach także w grafice, marketingu i poligrafii.

Zastosowanie palety barw RAL w przemyśle

Za pomocą palety barw RAL oznaczane są barwy różnego rodzaju farb (w tym tych mieszanych komputerowo), lakierów i innego rodzaju produktów kolorowych w wytwarzanych wielu dziedzinach przemysłu takich jak:

  • aranżacja wnętrz- stosowanie wzornika barw zapewnia dokładny wybór kolorów, dzięki czemu możliwa jest spójność kolorystyczna między różnymi elementami projektu aranżacji domu;
  • produkcja — producenci mebli, sprzętu AGD i RTV oraz innych kolorowych produktów stosują oznaczenia kolorów wg palety RAL w celu ułatwienia komunikacji z klientami;
  • motoryzacja — od lat producenci lakierów samochodowych i firmy motoryzacyjne wykorzystują standardy palety RAL do precyzyjnego określenia odcieni lakieru samochodowego, gwarantując klientowi zgodność kolorystyczną i wysoką jakość wykończenia karoserii;
  • poligrafia i reklama — marketingowcy i graficy używają palety RAL w celu zapewnienia spójności kolorów w różnych produktach, zarówno tych w formie drukowanej, jak i cyfrowej.

Paleta barw RAL w reklamie i poligrafii

Paleta barw RAL jest szeroko stosowana w marketingu, reklamie oraz poligrafii, a standardy klasyfikacji kolorów palety RAL są wykorzystywane między innymi w celu:

  • projektowania grafik — graficy i projektanci reklam korzystają ze wzornika RAL jako przykładowego odzwierciedlenia kolorystyki grafik, ulotek i innych materiałów reklamowych. Dzięki temu zarówno projektanci, jak i ich klienci mają pewność, że finalny produkt będzie w odpowiedniej kolorystyce;
  • standaryzacji kolorów — w reklamie i poligrafii kluczowy jest odpowiedni kolor i jego odcień, a paleta RAL umożliwia wybór konkretnej barwy oraz uzyskanie identycznego kolorytu na różnych materiałach;
  • wykonania druku specjalistycznego — w produkcji materiałów poligraficznych, w których zastosowanie standardowych profili kolorów nie jest wystarczające (np. w przypadku druku na szaro-beżowym kartonie), paleta RAL może zapewnić precyzyjne dopasowanie kolorów;
  • ujednoliceniu wizerunku marki — podczas tworzenia wizerunku graficznego firm użycie palety RAL służy do zdefiniowania kolorów marki oraz niezmienne i konsekwentne stosowanie ich w różnych materiałach reklamowych.

Rodzaje palet barw RAL

Podstawową paletą kolorów jest wzornik barw RAL CLASSIC, który zawiera już ponad 200 standardowych kolorów z przypisanymi do każdego z nich unikalnymi numerami i nazwami. Kolory wzornika zostały pogrupowane w oparciu o 10 głównych barw i paleta RAL CLASSIC zawiera pochodne koloru żółtego, pomarańczowego, czerwonego, fioletowego, niebieskiego, zielonego, szarego, brązowego, białego oraz czarnego.

Poza standardową paletą RAL stworzone zostały inne dedykowane systemy barw RAL takie jak:

  • RAL Design — wprowadzona do systemu klasyfikacji kolorów RAL w roku 1993 karta RAL Design skierowana jest głównie do projektantów. Pierwszy wzornik RAL Design zawierał 1625 kolorów, został jednak uzupełniony o dodatkowe 200 nowych odcieni i obecnie w tym panelu można znaleźć aż 1825 kolorów;
  • RAL Effect — w tym wzorniku znajduje się 420 pełnych kolorów oraz 70 metalicznych barw, najczęściej stosowanych w przemyśle metalurgicznym, dlatego jest to cenne narzędzie dla lakierników. Kolory palety RAL Effect zostały oparte na systemie farb akrylowych i jest ona pierwszą kolekcją RAL opartą na ekologicznych systemach farb wodorozcieńczalnych. System barw w karcie RAL Effect zaprojektowany został w taki sposób, aby ułatwić harmonijne połączenie kolorów bazowych (matowych) z odcieniami metalicznymi i uzyskać oczekiwany efekt;
  • RAL Plastics P1 i Plastics P2 – palety kolorystyczne RAL Plastics zostały stworzone z myślą o producentach wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych. Systemy barw RAL Plastics zostały opracowane z uwzględnieniem wyglądu kolorów na różnych powierzchniach i skali przezroczystości danego tworzywa. Paleta RAL Plastics P1 zawiera 100 różnych kolorów pochodzących z RAL Classic, natomiast RAL Plastics P2 jest jej uzupełnieniem kolorystycznym i zawiera barwy z palety RAL Design dostosowane do cech wyglądu produktów z tworzyw sztucznych.

Rodzaje wzorników palet kolorów RAL

Wzorniki kolorów RAL to narzędzia stworzone i stosowane w celu identyfikacji i wyboru kolorów z międzynarodowego systemu klasyfikacji kolorów RAL. Powszechnie dostępne wzorniki kolorów występują w różnych formach i formatach, takich jak katalogi, karty, wachlarze wykonane z różnych materiałów.

Dla dokładnego odzwierciedlenia kolorów wzorniki różnych rodzajów klasyfikacji barw RAL wykonane są z dedykowanych w danej palecie materiałów. Przykładowo wzorniki RAL Plastics zrobione są zazwyczaj z
płyt polipropylenowych o różnej grubości i stopniu wypolerowania.

Ponadto dostępne są także wzorniki barw RAL w wersji Digital, czyli w formie oprogramowania komputerowego lub aplikacji cyfrowych. Narzędzie to zawiera klasyfikację kolorystyczną wszystkich dostępnych rodzajów palet barw RAL. RAL Design System posiada łatwe w użyciu funkcjonalności pozwalające na precyzyjny i jednocześnie elastyczny wybór kolorów w różnych programach służących do projektowania graficznego.

Podsumowując, paleta barw RAL jest narzędziem szeroko stosowanym w dziedzinach, które wymagają precyzyjnego wyboru koloru takich jak przemysł lakierniczy, design, architektura, grafika, reklama i poligrafia. Dzięki istnieniu kilku rodzajów wzorników palety barw RAL, dostosowanych do różnych potrzeb, materiałów i zastosowań możemy mieć pewność, że wybrany kolor produktu będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami. Ponadto korzystanie z międzynarodowej klasyfikacji barw RAL pozwala na precyzyjne i jasne przekazywanie informacji dotyczącej wyboru koloru pomiędzy projektantem, producentem, sprzedawcą i klientem.