Papier termotransferowy – do czego służy i jak używać papier transferowy
Papier termotransferowy to specjalistyczny materiał używany głównie w technologii druku termotransferowego. Druk termotransferowy z kolei jest to metoda, pozwalająca na przenoszenie obrazów i tekstów na różne powierzchnie, takie jak tkaniny, ceramika, metal, czy plastik. W tym artykule przeczytasz czym charakteryzuje się papier termotransferowy, jakie są jego rodzaje i zastosowanie. Ponadto dowiesz się jak korzystając z papieru termotransferowego krok po kroku zrobić samodzielnie naprasowankę.
Papier termotransferowy czym jest, do czego służy i co go wyróżnia?
Papier termotransferowy jest specjalistycznym materiałem stosowanym w poligrafii, podczas druku termotransferowego (termotransferu plastizolowego). Druk ten służy do przenoszenia obrazów i tekstów na odzież, plastik czy ceramikę przy wykorzystaniu ciepła. Arkusze papieru termotransferowego zwanego też papierem transferowym składają się z dwóch warstw. Pierwsza warstwa zwana podłożem, najczęściej jest papierem lub folią, druga tzw. warstwa aktywna, zawierająca specjalny rodzaj tuszu.
Po nałożeniu farby na papier termotransferowy i podgrzaniu tusz ten zostaje przeniesiony na wybraną powierzchnię. Proces ten wymaga użycia prasy termicznej, która dostarcza odpowiednie ciepło i nacisk, umożliwiając tym samym przeniesienie obrazu. Dzięki tej technice możliwe jest tworzenie trwałych, wyrazistych nadruków na takich przedmiotach jak koszulki, torby, kubki i inne tworzywa. Jednak w celu uzyskania wysokiej jakości druku należy odpowiednio dobrać papier termotransferowy zarówno do powierzchni docelowej nadruku, jak i rodzaju drukarki.
Zastosowanie i rodzaje papieru termotransferowego
Choć druk plastizolowy najczęściej spotyka się na koszulkach i papier termotransferowy chętnie stosowany jest do naprasowanek, to sprawdza się on nie tylko w przemyśle odzieżowym, ale również w marketingu, produkcji gadżetów reklamowych i transporcie. Ten specjalny rodzaj papieru umożliwia druk na różnych podłożach, takich jak tworzywa sztuczne, drewno, szkło, a także na przedmiotach o nieregularnych kształtach takich jak ceramika.
Wybór odpowiedniego papieru plastizolowego zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju przenoszonego materiału, rodzaju drukarki (atramentowej czy laserowej), oraz od zamierzonego efektu. Na rynku poligraficznym dostępne są następujące rodzaje papieru termoaktywnego:
- papier wklęsłodrukowy – to papier terotransferowy do tkanin, przeznaczony do drukowania na bawełnie;
- papier sublimacyjny kolejny rodzaj papieru termotransferowego do tkanin, który jest idealny do syntetyków, takich jak poliester, nie nadaje się on natomiast do materiałów naturalnych takich jak len czy bawełna;
- papier z woskiem – stosowany głównie do przenoszenia obrazów na twarde powierzchnie jak kubki czy płytki ceramiczne, drewno i plastik.
Na rynku dostępne są także papiery termotransferowe przeznaczone do różnego typu drukarek, dlatego przy ich zakupie warto zwrócić uwagę, czy dany produkt nadaje się do druku laserowego, czy też atramentowego.
Mając wzór na papierze termotransferowym możemy samodzielnie ozdobić koszulkę lub torbę i zrobić tzw. naprasowanki przy pomocy żelazka.
Jak używać papieru termotransferowego do naprasowanki
Papier termotransferowy pozwala również na samodzielne przeniesienie dowolnego wzoru na różne materiały, takie jak tkaniny czy tworzywa sztuczne bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu. Jednak, aby uzyskać najlepszą jakość nadruku przy pomocy żelazka i papieru termotransferowego do naprasowanki, warto postępować zgodnie z następującymi krokami:
- wybierz wzór – zdecyduj, jaki obraz, tekst czy logo chcesz przenieść na materiał. Upewnij się, że masz go w odpowiedniej formie graficznej. Pamiętaj, aby wydrukowany wzór na papierze termotransferowym był lustrzanym odbiciem docelowej grafiki, zwłaszcza jeśli zawiera ona tekst;
- przygotuj materiał – wybierz koszulkę lub inny materiał, na którym chcesz wykonać nadruk. Upewnij się, że jest czysty, suchy i gładki, a tkanina odpowiada rodzajowi papieru termotransferowego z nadrukowanym wzorem;
- rozgrzej żelazko – rozgrzej żelazko (bez opcji para) do odpowiedniej temperatury (zgodnie z instrukcjami wskazanymi na opakowaniu papieru oraz metce koszulki);
- przenieś wzor – umieść wycięty wzór na materiale, z nadrukiem skierowanym w dół i przykryj go kawałkiem papieru woskowanego (do pieczenia), aby chronić wzór i materiał przed rozmazaniem;
- prasowanie – zaprasowuj wzór przez określony na instrukcji papieru czas, upewniając się, że żelazko naciska równomiernie na całą powierzchnię wzoru;
- schłodzenie – po zakończeniu prasowania ostrożnie usuń papier termotransferowy i pozwól materiałowi ostygnąć. Pamiętaj, że tkaniny z naprasowankami należy prać ręcznie, lub w pralce z programem pranie ręczne / delikatne.
Podsumowując, papier termotransferowy to ważne narzędzie szeroko stosowane w poligrafii, gdyż umożliwia przenoszenie obrazów i tekstów na różnorodne powierzchnie. Jest szczególnie przydatny w druku offsetowym, gdzie wykorzystywany jest do tworzenia trwałych nadruków na odzieży, gadżetach reklamowych oraz innych przedmiotach, w tym tych o nieregularnych kształtach.
Duża różnorodność typów papierów termotransferowych (od wklęsłodrukowych, poprzez sublimacyjne, po te z woskiem), pozwala na zastosowaniu tego specjalistycznego druku na wielu powierzchniach, od tkanin, przez ceramikę, po drewno i plastik. Zaletą papieru termotransferowego jest też to, że umożliwia on także tworzenie samodzielnych naprasowanek np. na koszulkach, co czyni go przyjaznym narzędziem zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.
Warto jednak pamiętać, aby przy zakupie papieru zwrócić uwagę na to, by był on dopasowany zarówno do drukarki, jak i docelowego materiału. Dodatkowo, aby zapewnić najwyższą jakość druku, podczas procesu nadruku warto przestrzegać wytycznych producenta.