Jak podłączyć świetlówkę LED

Jak podłączyć świetlówkę LED

Nie bez powodu świetlówki LED w ostatnich latach zyskują na popularności. W porównaniu z tradycyjnymi odpowiednikami, tzn. jarzeniówkami, LED-y zużywają znacznie mniej prądu, a przy tym nie nagrzewają się, co sprawia, że ich żywotność jest kilkukrotnie dłuższa. Żeby jednak cieszyć się korzyściami, jakie z tego płyną, warto zastanowić się nad tym, jak podłączyć świetlówkę LED. Podłączenie świetlówki LED nie jest szczególnie trudnym zadaniem i można wykonać je samodzielnie. Tak czy inaczej, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Demontaż starej świetlówki LED, przygotowanie oprawy

W pierwszej kolejności trzeba pozbyć się starej jarzeniówki. Demontaż tego typu oświetlenia to zadanie, które rozpoczyna się od wyłączenia zasilania oraz sprawdzenia – w tym celu wykorzystuje się próbnik – czy prąd faktycznie przestał płynąć. Następnie należy delikatnie obrócić starą świetlówkę o 90 stopni, po czym wysuwa się ją z oprawy. Jeśli oprawa ta jest przystosowana do standardowych jarzeniówek, trzeba usunąć statecznik lub starter, ponieważ w przypadku świetlówek LED są to elementy zbędne.

Podłączenie świetlówki LED. O czym trzeba pamiętać?

Zanim jeszcze wykona się właściwą pracę, trzeba odpowiednio się do niej przygotować. Przed rozpoczęciem należy koniecznie odłączyć zasilanie w całym obwodzie — jest to bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa. By uniknąć nerwowej krzątaniny w przyszłości, warto zawczasu zgromadzić odpowiednie narzędzia, to znaczy: śrubokręt, szczypce do ściągania izolacji oraz próbniki napięcia.

Kolejny krok, jaki należy wykonać, to dobór świetlówki LED. Zasadniczo, stosuje się dwa główne rodzaje tego typu oświetlenia, to znaczy:

  • świetlówki z zasilaniem jednostronnym,
  • świetlówki z zasilaniem dwustronnym.

Świetlówki z zasilaniem jednostronnym to najczęściej stosowany typ oświetlenia. Charakteryzują się one tym, że przewód fazowy (oznacza się go literą „L”) oraz neutralny (oznaczany za pomocą „N”) podłącza się z jednej strony świetlówki, z kolei drugi jej koniec to w praktyce uchwyt stabilizujący lampę w oprawie. Montaż świetlówek z zasilaniem jednostronnym nie stanowi dużej trudności, aczkolwiek należy wówczas upewnić się, do której końcówki podłączane jest zasilanie, ponieważ jeśli zrobi się to w niewłaściwy sposób, lampa nie zadziała (a czasem może nawet zostać uszkodzona).

Dla odmiany świetlówki dwustronne dają znacznie większą elastyczność w trakcie montażu. W odróżnieniu od standardowych odpowiedników z zasilaniem jednostronnym przewód fazowy należy podłączyć do jednego końca świetlówki, a neutralny do drugiego – jest jednak dowolność co do wyboru, do której końcówki zostanie podłączony konkretny przewód. Prąd w lampie popłynie niezależnie od tego, w jaki sposób podłączy się świetlówkę.

Podłączenie przewodów oraz montaż nowej świetlówki LED

W przypadku świetlówek z jednostronnym zasileniem przewód fazowy oraz neutralny należy podpiąć do jednego gniazda. W tym celu wystarczy włożyć przewody do zacisków, następnie zaś dokręcić je z użyciem śrubokrętu oraz wsunąć świetlówkę do oprawy, obracając ją o 90 stopni, do momentu, aż się zablokuje.

Co ciekawe, w przypadku świetlówek z dwustronnym zasilaniem również wygląda to dość prosto. Przewód fazowy oraz neutralny podłącza się wprawdzie do różnych gniazd, ale następny krok, czyli montaż świetlówki, wygląda identycznie jak w przypadku oświetlenia LED z jednostronnym zasilaniem. Nie trzeba jednak zastanawiać się nad tym, którą stroną świetlówka trafi do oprawy.

Test działania świetlówki LED

Kiedy wykona się już wszystkie prace, można włączyć zasilanie oraz sprawdzić, czy świetlówka LED działa prawidłowo. Jeśli lampa z LED-em wciąż nie świeci, trzeba sprawdzić, czy wszystkie prace zostały przeprowadzone prawidłowo. W praktyce bowiem najczęstsze przyczyny niedziałających świetlówek to:

  • przewody podłączone w niewłaściwy sposób,
  • uszkodzona świetlówka,
  • nieodpowiedni typ oprawy.

Warto jeszcze raz dokładnie przejrzeć wszystkie połączenia, a jeśli to nie pomoże — wymienić świetlówkę na nową.

Jak podłączyć świetlówkę LED? Podsumowanie

Nie bez powodu świetlówki LED w ostatnich latach zyskują na popularności. W porównaniu z tradycyjnymi odpowiednikami, tzn. jarzeniówkami, LED-y zużywają znacznie mniej prądu, a przy tym nie nagrzewają się, co sprawia, że ich żywotność jest kilkukrotnie dłuższa. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na wymianę świetlówek na LED, zarówno w domach, jak i miejscach pracy. Żeby jednak cieszyć się korzyściami, jakie z tego płyną, warto zastanowić się nad tym, jak podłączyć świetlówkę LED. Podłączenie świetlówki LED nie jest szczególnie trudnym zadaniem i można wykonać je samodzielnie. Tak czy inaczej, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.