Diody LED – rodzaje, symbole i charakterystyka

Diody LED – rodzaje, symbole i charakterystyka

W ostatnich latach technologia LED zyskuje na popularności. Jest nowoczesnym i wydajnym zamiennikiem dla tradycyjnych systemów oświetleniowych. Od pewnego czasu zastępuje m.in. świetlówki, których sprzedaż w Unii Europejskiej zgodnie z Dyrektywą RoHS zakazana jest od sierpnia 2023 roku. W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje o diodach LED. Dowiedz się, jakie ich rodzaje wyróżniamy oraz czym się charakteryzują.

Czym są diody LED?

W dużym skrócie diody LED ((Light Emitting Diode) to półprzewodnikowe elementy elektroniczne. Na skutek przepływu przez nie prądu elektrycznego emitują światło o konkretnej barwie i natężeniu. Na rynku dostępne są różne rodzaje LED. Różnią się one m.in. wielkością, efektywnością działania, konstrukcją czy też barwę i kolorem światła. W dalszej części artykułu zwrócimy uwagę na najczęściej wykorzystywane rodzaje oraz ich specyfikę.

Diody LED SMD – rodzaje, symbole i charakterystyka

Na początku trzeciej dekady XXI wieku największą popularnością cieszą się diody LED SMD (Surface Mounted Device). Stosuje się je w taśmach i żarówkach. Cenione są za swoją wydajność, żywotność oraz oszczędność w poborze energii elektrycznej. Jednocześnie są powszechnie dostępne. Diody LED SMD montuje się powierzchniowo na płytce. Stosuje się je m.in. w: telewizorach z podświetleniem LED, panelach oświetleniowych, taśmach LED czy nowoczesnych telefonach. Obecnie wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów w tej kategorii.

SMD 2835

Diody o tym symbolu traktowane są jako produkty premium. Charakteryzują się wysoką żywotnością i bardzo dobrą wydajnością, ponieważ wyposaża się je w radiator. Dzięki temu dioda może pracować długo i redukuje się ryzyko jej przegrzania. Pojedyncze diody w taśmie mają moc 20-26 lumenów. Sama taśma ma pobór prądu na poziomie 20 W/m. Odpowiednia konstrukcja sprawia, że uzyskuje się równomierną i efektywną linię światła.

SMD 3014

Podobnie jak wcześniej opisywane diody 2835, te również należą do produktów z wyższej półki. Ich moc to 10-13 lumenów. Niewielkie rozmiary pojedynczych diod sprawiają, że wykorzystuje się je w taśmach. Te stosowane są m.in. w celach dekoracyjnych (np. podświetlenie mebli, przeszklonego barku) oraz w celach oświetleniowych (np. oświetlenie blatu kuchennego).

SMD 3528

To najczęściej wybierane diody SMD. Posiadają moc w granicach 6-8 lumenów, niskie zużycie prądu na poziomie około 4,8 W/m i niski strumień świetlny. Wyposażone są w jeden czip. Symbol 3528 wskazuje na wymiary 3,5 x 2,8 mm.

SMD 5050

To ulepszona wersja diody SMD 3528. Charakteryzuje się lepszym natężeniem światła w granicach 16-22 lumenów. Ponadto diodę wyposażono w trzy czipy. Jej rozmiar to 5 x 5 mm. Ze względu na lepsze parametry techniczne dioda ta ma wyższy pobór prądu na poziomie 14,4 W/m. Model ten stosuje się m.in. przy: oświetlaniu sufitów, elewacji, witryn sklepowych czy klatek schodowych.

SMD 5630

To relatywnie nowe diody LED. Dopiero zyskują na popularności. Traktowane są jako zamienniki świetlówek, ponieważ charakteryzują się bardzo dobrą jakością światła i energooszczędnością. Pobór mocy to 18 W/m przy diodach o wymiarach 5,6 x 3 mm. Moc diody to od 40 do 55 lumenów. Ze względu na swoje parametry model ten dobrze sprawdza się m.in. przy oświetlaniu banerów reklamowych, ekspozycji i witryn sklepowych, blatów kuchennych czy też blatów na stanowiskach roboczych.

SMD 5730

Model SMD 5730 to także jedna z nowości. Dioda ta jest poprawioną wersją SMD 5630. Posiada wymiary 5,7 x 3 mm. Emituje duże ilości światła, dlatego wyposaża się ją w radiator. W tym przypadku moc może dochodzić nawet do 120 lumenów, dlatego diody te wykorzystywane są do zadań specjalnych.

Diody LED SMD RGB

W tej kategorii warto wyróżnić również produktu o oznaczeniu LED SMD RGB. Symbol RGB (R – red, G – green, B – blue) wskazuje na to, że są to diody wielokolorowe. Dzięki temu mogą emitować światło o różnej barwie. W konstrukcji tych diod wyróżnia się sterownik radiowy lub WiFi. Produkty te stosuje się w celach estetycznych (np. jako klimatyczne oświetlenie w restauracjach, centrach SPA, hotelach czy też jako podświetlenie pojazdu). W tej podkategorii wyróżnia się jeszcze diody RGBA (dodatkowa barwa bursztynowa) oraz RGBW (dodatkowa barwa biała).

Diody LED COB – rodzaje, symbole, charakterystyka

Drugim z podstawowych rodzajów są diody LED COB (Chip on Board). W tej technologii stosuje się większą liczbę czipów LED na jednej płytce PCB. Dzięki temu uzyskuje się poprawę wydajności i jakości światła. Diody LED COB charakteryzują się silnym strumieniem świetlnym. Właśnie dlatego stosuje się je w przemyśle, lampach ulicznych, profesjonalnych latarkach czy też w oświetleniu zewnętrznym samochodu. W porównaniu do diod SMD modele COB dają efekt idealnej linii światła i jednego strumienia, a nie wielu źródeł.

Jakie jeszcze diody LED dostępne są na rynku?

Powyżej wskazano na dwa podstawowe rodzaje diod LED. Na rynku można znaleźć jeszcze kilka mniej popularnych. Wśród nich znajduję się m.in.:

  • diody high Power LED lub power LED – produkty o wysokiej mocy, które wymagają zastosowania stałoprądowego zasilacza i chłodzenia;
  • diody MONO – emitujące światło o stałej barwie;
  • diody UV – emitujące promieniowanie ultrafioletowe;
  • diody IR – emitujące promieniowanie podczerwone.

Jakie parametry wziąć pod uwagę przy zakupie diod LED?

Oczywiście zakup diod LED oraz innych produktów oświetleniowych powinien być poprzedzony dobrą analizą. Pod uwagę należy wziąć takie kluczowe parametry, jak m.in.:

  • strumień świetlny (oznaczany lm – lumeny);
  • światłość – określa natężenie światła (cd);
  • temperatura barwowa – mierzona w stopniach Kelvina (K);
  • natężenie oświetlenia – gęstość strumienia świetlnego padającego na daną powierzchnię (lx).

Wszystko powinno być dopięte na ostatni guzik. Wszystko po to, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo użytkowania światła. Właśnie dlatego za dobór poszczególnych produktów oświetleniowych powinni odpowiadać doświadczeni eksperci. Warto skorzystać z porady eksperta lub zapoznać się z instrukcją danego urządzenia, w której wskazane są parametry optymalnego oświetlenia (np. w reflektorach samochodowych).